Вавжинець Дайчак

Вавжинець Дайчак

Архітектор, педагог, політичний діяч. Народився у 1882 році на Тернопільщині. Навчався в гімназії у Бродах. Вступив на архітектурний відділ Політехнічної школи у Львові. Відбував практику у фірмі Альфреда Захаревича і Євгена Червінського. Працював на відбудові знищених війною об’єктів. 1923 року здав авторизаційний екзамен. 1925 року заснував власне архітектурне бюро, яке діяло до 1939.  Будував споруди різноманітного призначення у стилях ар деко і функціоналізму, займався реставрацією пам’яток.

До 1940 року працював у Львові та на Львівщині. 1945 року разом із родиною оселився у Ярославі, де близько 20 років викладав у Державній будівельній школі. Помер у Ярославі(Польща) у 1968 році.

Реалізовані модерністські проекти у Львові:

  • притулок у Львові на нинішній вулиці Стуса, 57, що належав Господарській жіночій школі, 1925 рік
  • вілла Б. Фулінського на вулиці Тарнавського, 82 , 1926 рік
  • житловий будинок на вулиці Антоновича, 25, 1931 рік
  • житловий будинок в стилі ар деко з елементами кубізму, збудований на початку 1930-х років.
  • дім громадського центру при монастирі францисканців на нинішній вулиці Короленка, 1а,  1932—1934 рік
  • будинок Вищої школи зовнішньої торгівлі, нині — Львівська комерційна академія на вулиці Туган-Барановського, 10, 1935 рік
  • костел Найсвятішого Серця Ісуса у Львові, нині греко-католицька церква 1938 рік
  • житлові будинки на вул. Тютюнників та вул. Кубійовича

Джерела:

Dayczak-Domanasiewicz M. Drużyny. Pamięci ich założyciela inż. Wawrzyńca Dayczaka // Cracovia Leopolis. — 1998. — № 5 (15a)

Автор проектів

вул. Личаківська, 175

Костел Марії Остробрамської / Церква Покрови на вул. Личаківська, 175

Костел Марії Остробрамської – один з найважливіших сакральних проектів міжвоєнного десятиліття у Львові. Костел мав символізувати успішну оборону Львова від більшовицького наступу 1920 року. Тому розташування святині вибрано не випадково – на в’їзді до міста зі східного боку, де власне був наступ радянських військ.

читати більше

вул. Вітовського, 41

Експресіонізм чи простота, або якими були оселі трьох відомих архітекторів

На вулиці Вітовського, яка в міжвоєнний період носила назву Пелчинська, одразу по-сусідству  розташовані кам’яниці трьох дуже відомих архітекторів львівського модернізму: Юзефа Авіна, Вавжинця Дайчака та Петра Тарнавецького.

читати більше

Вулиця Кубійовича

Вулиця Кубійовича

Вулицю Кубійовича почали забудовувати під кінець 1930-их років. Вона є прикладом типової квартальної забудови Львова в стилі функціоналізму, Вулиця тягнеться знизу вверх, будинки з одного боку виходять прямо на тротуар, з іншого відходять від червоної лінії забудови.

читати більше

Розгорнути Розгорнути

Інші архітектори